Jak se hraje s Českou filharmonií? ÚŽASNĚ!!!

Jedinečný a nezapomenutelný zážitek si z nedělního koncertu ke Dni hudby v pražském Rudolfinu odneslo pět žáků naší školy...

vloženo 25. 6. 2015

Jedinečný a nezapomenutelný zážitek si z nedělního koncertu ke Dni hudby v pražském Rudolfinu odneslo pět žáků naší školy – Míša Málková ( viola), Petr Čelakovský ( housle), Ondra Doubek ( kontrabas), Martin Jůza ( lesní roh) a Lukáš Besuch ( pozoun).

Unikátní příležitost zahrát si s hráči České filharmonie pod taktovkou pánů dirigentů Jiřího Bělohlávka a Ladislava Cíglera si užili, jak sami říkají, „na tisíc procent“. A do podobného projektu by bez rozmýšlení šli znovu.

Jak už od chvíle, kdy kývli na nabídku a do projektu vstoupili, věděli, že budou muset vynaložit velké úsilí a strávit se svým nástrojem desítky hodin. Výběr skladeb byl pro účastníky projektu skutečně výzvou. Vždyť na programu byla symfonická báseň Šárka ze Smetanova cyklu Má vlast a 8.symfonie Antonína Dvořáka!

Vyvrcholením celoroční práce bylo pětidenní soustředění, které proběhlo od 17. do 21.června v Praze. Jeho náplní byly nejen zkoušky nástrojových sekcí s filharmoniky, ale také úžasné výlety a setkání s osobnostmi hudebního světa.

Hned první den jsme na Hradčanském náměstí vyslechli open-air koncert České filharmonie, podívali jsme se na střechu i do podzemí Rudolfina, prošli se po Karlově mostě, dávali jsme rozhovory pro Český rozhlas a po koncertě si potřásli rukou s panem dirigentem Bělohlávkem… Milým překvapením a nevšedním zážitkem bylo setkání s Antonínem Dvořákem III., vnukem slavného skladatele, ve Vysoké u Příbrami, kde právě vznikla „naše“ 8.symfonie. Zažili jsme vlastně takový „návrat v čase“, protože pan Dvořák jako kdyby svému slavnému předkovi „z oka vypadl“. A také se pan Dvořák s naší „habrmanskou“ výpravou před nedělním koncertem dokonce v Rudolfinu vyfotografoval!

Koncert, který v přímém přenosu vysílal i Český rozhlas Vltava, se vydařil k naprosté spokojenosti nejen téměř 80 žáků základních uměleckých škol z pěti krajů České republiky, ale i pánů dirigentů a samozřejmě i posluchačů – a ne ledajakých! Kromě rodičů samozřejmě drželi celému orchestru pěsti i učitelé, kteří žáky již od října pečlivě připravovali a znali z jejich nástrojových partů každou notu!

Velkou časovou a osobní investici vložili do přípravy projektu během výuky i mimo ni z naší „zušky“ pedagogové  J.Steinerová, D.Besuchová, V.Holubová, M.Macej a V.Besuch. Všem patří velký dík!¨

Pro ilustraci našich zážitků přikládáme fotografie a několik postřehů a názorů zúčastněných žáků:

„Kdykoliv bych do toho šel znova!“

„Miluju Dvořáka, Smetanu, Cíglera a Bělohlávka!“

„To nám poradil NÁŠ filharmonik…“

„Byla to dřina, ale stálo to za to!“

„Úplně mě to ‚nakoplo‘, tady vidím, že se vyplatí léta cvičení !“

„Hráči České filharmonie jsou normální LIDI…“  J J J

Foto: D.Vlček, M.Rademacher