Umělecké řezbářství

V učebním předmětu umělecké řezbářství se žáci seznamují se zpracováním dřeva skulptivním způsobem, což je  ubírání hmoty z kompaktní suroviny pomoci ostrých nástrojů.

K naší práci používáme především dřevo lipové, ale žáci si mohou vyzkoušet také dřevo ořechové, topolové, dubové nebo mahagonové. Kromě seznamování se s nástroji na zpracování dřeva se žáci seznamují s různými druhy řezbářských výrobků. Zprvu si vyzkouší vyrobit díla jednodušší spíše reliéfní nebo užitková, jako jsou lžíce, miska nebo náušnice a následně díla složitější, jako jsou sošky, vysoký reliéf nebo intarzie.

Každému žákovi se naskytne možnost pracovat s ušlechtilým živým materiálem, naučí se vést dláto do čistého řezu, a postupným odřezáváním kulatých hoblin zakoušet pocit mírné nejistoty při postupném odhalování tvaru z dřevěného masivu.

Zde ke shlédnutí video:

Vyučující v oddělení: