Bohatství studia hry na klavír

Klavír je jedním z nejrozšířenějších a nejoblíbenějších hudebních nástrojů...

vloženo 1. 10. 2008


  Klavír je jedním z nejrozšířenějších a nejoblíbenějších hudebních nástrojů zřejmě proto, že poskytuje některé výchovné možnosti, které nemohou poskytnout jiné nástroje.
  Především jeho prostřednictvím se mladý člověk může seznámit s hudbou nejrůznějšího nástrojového obsazení /symfonickou, operní, komorní/ formou klavírních úprav či výtahů. Kdo hraje na klavír, má přirozenou možnost získávat všestranné hudební vzdělání. Jinak řečeno: posláním hry na klavír není pouze tlumočit hudbu psanou pro tento nástroj, nýbrž umožnit aktivní interpretaci jakékoli hudby od 16. do 21. století.
  Druhým charakteristickým rysem hry na klavír je možnost seznamování se s hudbou po stránce harmonické. Lze toho využít kromě rozvoje vlastního harmonického cítění také při komponování, tedy skládání hudby, ale i při doprovodné hře k různým nástrojům či zpěvu.
  Třetí charakteristická možnost, kterou poskytuje klavírní studium, je polyfonní hra. Klavír je jediným nástrojem, který ji umožňuje v plném slova smyslu -tj.včetně samostatného dynamického odstínění jednotlivých hlasů.
  Dalším výrazným znakem a výhodou klavírního vyučování je velké bohatství klavírní literatury. Mladý člověk, studující hru na klavír, má k dispozici skladby od 17. do našeho století, z každého období v nepřeberné rozmanitosti. Klavírní literatura je sama o sobě velkou čítankou kulturních dějin, průvodcem po různých životních prostředích, tlumočnicí lidských postojů k životu a učebnicí skladatelského řemesla i skladatelské vynalézavosti.
  A na závěr pár slov předního českého klavírního pedagoga Jana Dostala, který říká: „Uvědomme si, že hudba je nejen těšitelkou, nejen povzbuditelkou, nejen sdružovatelkou, ale kromě toho i neúprosným barometrem vnitřní úrovně člověka, přesněji: jeho vnitřního připoutání k mechanickému koloběhu všedních dnů,… Máte-li doma klavír a máte-li dítě, které se chce naučit na něj hrát, chápejte to i jako trvalou připomínku, že život vaší rodiny by měl probíhat tak, aby bylo přirozené, že se v něm a z něho rozeznívá hudba. Hudba se rodí z posvěcení srdce…“

Květa Janoušková 


© 2013-2020 ZUŠ Habrmanova | Vytvořil itechs.cz ve spolupráci s cervenypes.cz