Malé ohlédnutí za školním rokem 2007-2008

Jako v minulých dvou letech, tak i v tomto roce naše oddělení navázalo na setkávání a konfrontaci našich žáků v Klavihrátkách.

vloženo 2. 10. 2008

Jako v minulých dvou letech, tak i  v tomto roce naše oddělení navázalo na setkávání a konfrontaci našich žáků v Klavihrátkách, určených vždy nějakým tématem. Tentokrát se na podzim mladší klavíristé seznámili v pořadu „Co nám hudba povídá“ s elementární improvizací, kterou si formou hry s dětmi připravila Katka Krčmová, a s prvními krůčky harmonického doprovodu písní, vtipně předvedeného Markem Fischerem a jeho žákem.
  Koncem listopadu se konal v Městské hudební síni Koncert školy, na kterém si zahrál i přes chybějící klavír náš malý klavírista Daniel Kocman. Své skladby předvedl na nástroji digitálním zvaném Klavinova. Velkou radost nám též v listopadu udělalo klavírní duo Ivona Vízková a Karolína Janoušková, které se zúčastnily čtyřruční soutěže Per Quattro Mani v Brně, a přivezly pěkné 3. místo.
  Prosinec byl již jako vždy ve znamení třídních vánočních koncertů a pořadů pro rodiče, kde se naši žáci předvedli se svými dovednostmi jak v sólové hře, tak ve hře čtyřruční, či doprovodech.
  Lednové Klavihrátky „Nebojme se soutěžit“ byly zaměřené k blížící se soutěži ZUŠ ve hře na klavír a měly za úkol děti připravit na školní kolo soutěže, které proběhlo 30. ledna. Tohoto prvního kola soutěže, jež je vzhledem k čtyřkolovému průběhu pro děti velmi náročná, se zúčastnilo 20 žáků, a protože se skladbám na soutěž mnozí věnovali již od září a starší žáci museli s přípravou začít ještě minulý školní rok, rozhodli jsme se odměnit jejich snahu a píli drobnými dárky.
  Do okresního kola soutěže, které se konalo 26. února v ZUŠ Na Střezině, postoupilo 15 klavíristů. Naší žákyni Ivoně Vízkové se podařilo získat 1. místo, které umožňuje postup do krajského kola. Ostatní skončili na zasloužených   2. a 3. místech.
  Den 18. březen byl pro nás klavíristy svátkem. Již od brzkého rána jsme mohli na naší škole potkávat žáky se svými pedagogy z celého kraje. Konalo se totiž u nás krajské kolo soutěže ZUŠ ve hře na klavír. Během celého dne zněla v našem koncertním sále krásná hudba, kterou se snažila spravedlivě ohodnotit porota, složená z tak známých jmen jako např. pan prof. Rezek z Pražské konzervatoře a paní prof. Czajkowská z Janáčkovy konzervatoře v Brně. Výkony některých mladých klavíristů byly úžasné a pro nás pedagogy i naše žáky určitě inspirující do další práce. Naše „želízko v ohni“, Ivona Vízková, která postoupila z okresního kola, podala velmi dobrý výkon a umístila se ve své IX. kategorii na výborném 2. místě. Patří ji za to velké uznání a poděkování.
  Do konce roku jsme měli  ještě před sebou tři perné měsíce, které bývají co do počtu akcí a koncertů nejvíce nabité. Takže nám nezbylo než výdech po náročné soutěži a velký nádech do naší další smysluplné práce, pěstující v dětech lásku k hudbě a rozvíjející jejich schopnosti a dovednosti.

Květa Janoušková