Výlet klavíristů do Prahy

V lednu 2007 se nám podařilo uskutečnit inspirativní výlet do Prahy.

vloženo 1. 10. 2008


  Začátkem ledna nám na školu přišla nabídka z Českého muzea hudby v Praze. Protože letošní mírná zima byla jako stvořená k poznávacím zájezdům, rozhodli jsme se v naší klávesové sekci Sdružení zpestřit naše výchovně umělecké působení na naše žáky, využít této nabídky a uspořádat pro ně tematický výlet.
  Od září loňského roku probíhala v Českém muzeu hudby výstava ke 100.  výročí narození našeho vynikajícího hudebního skladatele a klavíristy Jaroslava Ježka „Život je jen náhoda“. K této příležitosti uspořádala Česká hudební společnost několik koncertů a pořadů pro veřejnost i pro školy, určené všem zájemcům o Ježkovu hudbu úzce spjatou s Osvobozeným divadlem V.+ W., ale též o jeho koncertní skladby ovlivněné moderními uměleckými směry začátku 20. století. Využili jsme tedy nabídky návštěvy jednoho dopoledního pořadu pro školy a při té příležitosti si též prohlédli tematicky spjatou výstavu. Pořad probíhal interaktivním způsobem, takže se často museli angažovat i posluchači, což naše mladší žáky bavilo a v důsledku toho si jistě mnoho informací zapamatovali. Součástí byla i soutěž, ve které jedna naše žákyně vyhrála noty s písněmi J. Ježka / ty též dostal náš kolega M. Fischer za účast v konkurzu na korepetitora /.
  České muzeum hudby sídlí již třetím rokem v nové budově v Karmelitské ulici. Je to bývalý barokní kostel sv. Máří Magdaleny, postavený v 17. století. Byl několikrát přestavěn, ale ohromná vnitřní dvorana i s krásnými ochozy dokola zůstala. Stálou expozici muzea tvoří výstava „Člověk - nástroj - hudba“, kde jsou vystaveny unikátní hudební nástroje s ukázkami originálních nahrávek jejich zvuku. Ani tuto výstavu jsme si nenechali ujít a byl to, myslím, pro nás všechny nezapomenutelný zážitek vidět, kolik druhů a jaké originální nástroje dovedl kdy člověk vyrobit, aby se mohl jejich prostřednictvím vyjádřit hudbou.
  K Českému muzeu hudby patří i Muzeum B. Smetany. Sídlí v pěkné novorenesanční budově v těsném sousedství Karlova mostu s překrásným výhledem na řeku Vltavu a panorama Pražského Hradu. Poněvadž nám ještě zbýval čas do odjezdu autobusu a toto muzeum bylo přes Kampu a Karlův most vzdáleno co by kamenem dohodil, navštívili jsme ještě tento stánek historie české hudby. Rovněž i tam bylo na co koukat, čemu se divit a co si vyzkoušet. Třeba hru na dirigenta slavných Smetanových skladeb. Zajímavostí byla kůstka ze Smetanova nemocného ucha, či jeho vlastní klavír, na který se ale bohužel nesmělo sahat.
  Vzhledem ke krásnému slunečnému počasí, žádným úrazům a kázeňským problémům, mnoha inspirujícím zážitkům a šťastnému návratu domů, si myslím, že se nám výlet vydařil. Celou akci dokumentovali dva zkušení fotografové, a tak máte možnost nasát trochu zážitky nabité atmosféry našeho výletu i Vy.

Květa Janoušková


 


© 2013-2020 ZUŠ Habrmanova | Vytvořil itechs.cz ve spolupráci s cervenypes.cz