Vánoční koncert smyčců

vloženo 14. 12. 2023

Vánoční koncert smyčcových orchestrů

Večer plný zvuku smyčcových nástrojů přilákal nejen rodiče účinkujících žáků do Kostela Českobratrské církve evangelické v Hradci Králové, kde se uskutečnil Vánoční koncert smyčcových orchestrů.

Celý koncert zahájil soubor z nejmenších houslistů Housláček, pod vedením paní učitelky Šárky Pokorné. Zazněly nejen lidové písně a koledy.

Dále na scénu vkročilo Pilařovo kvarteto pod uměleckým vedením  paní učitelky Vladimíry Holubové. Zahráli třetí větu Vivaldiho koncertu VIII, op. 3, Nr. 8 a také melodii Gabrielův Hoboj z filmu Mise. Toto kvarteto letos nevystupuje v klasickém obsazení, nýbrž jako čtvery housle a basso continuo.

Následně se představil mladší smyčcový orchestr Juventistrings pod vedením paní učitelky Dagmar Besuchové. Zahájili Fanfárou z Popelky a přes pestrý program se dostali až k hudbě kapely Queen.

Posledním účinkujícím byl smyčcový orchestru Juventus Gradecensis tvořený staršími žáky pod vedením paní učitelky Aleny Hübnerové. Hráli hudbu barokní i filmovou, ale také irskou lidovou.

Vrchol večera přišel se společným vystoupením všech účinkujících. Při Vánočních koledách se přidalo také publikum a společnými tóny byl koncert ukončen. Děti i pedagogové měli zasloužený dlouhý potlesk.

Vánoční koncert smyčcových orchestrů se tak stal nejen hudebním zážitkem, ale také okamžikem spojení komunity prostřednictvím krásy vánoční hudby. Kostel Českobratrské církve evangelické se na chvíli stal magickým prostorem, kde se snoubila tradice, talent a vánoční radost.