Emma Wertzová v pozoruhodném projektu "Kalabis 100"

vloženo 27. 11. 2023

19.11.2023 - "PÍSNĚ PRO DĚTI A S DĚTMI" (PRAHA – HAMU, Sál Bohuslava Martinů)
     Celou akci pořádal spolek Lieder Company Prague. Závěrečný koncert se konal se v rámci Písňového večera a byl věnován tvorbě skladatelů 20. a 21. století komponujících pro děti. V programu vystoupilo devět vybraných dětských sólistů z Čech a Moravy - žákyň a žáků základních uměleckých škol z Prahy, Hořovic, Liberce, Olomouce, Vsetína, Holešova a Hradce Králové - které před půl rokem konkurzem vybrala odborná porota.
     Jejich projev dokazoval, že si s písničkami, a to jak s umělými, tak i lidovými, opravdu rozumějí, zpívají je čistě, přirozeně a s chutí. Do „realizačního týmu“ s úspěchem v konkurzu prošla i naše Emma Wertzová (z pěvecké třídy Heleny Matyášové). Základ prezentovanho repertoáru tvořily tři cykly skladatele Viktora Kalabise, od jehož narození uplynulo letos v únoru sto let: Dětské písně op. 15, Písničky pro nejmenší op. 37 a Album lidových písní op. 38.
     Dětské zpěváky doplnili zkušení profesionální pěvci Jana Sibera a Ondřej Holub v interpretací písňových cyklů Leonarda Bernsteina I Hate Music a Francise Poulenca Quatre chansons pour enfants. V závěru večera posluchači vyslechli ve světové premiéře komorní dílko Darji Kukalové Moissevy: Pod vodou, k  jehož interpretaci spojili síly pěvci se dvěma dětskými sólistkami. Celý koncert doprovázeli klavíristé Jan Dušek a Bohumír Stehlík. Za jejich práci patří velký dík Lieder Company Prague. Stejně tak za to, že dnes opomíjené umění interpretace písní neúnavně propaguje.
Jan Dušek, předseda spolku
    „Milí zpěváci, vážení učitelé a rodiče, dovolte mi poděkovat vám všem jednak za skvělé výkony dětí na koncertě, ale především za veškerou práci a energii, kterou jste do tohoto projektu a studia Kalabisových písní vložili. Skutečně příjemný kulturní zážitek, na který zcela jistě mnozí dlouho nezapomenou. Pevně věřím, že zachováte písňové tvorbě přízeň a znovu se potkáme při některém z dalších projektů ."

HM